Kutyák gombás megbetegedése
A gombák a természetben széles körben elterjedtek, szinte mindenhol megtalálhatók, így a talajban, a levegőben, a természetes vizekben, az ember és az állatok bőrén, nyálkahártyáin és a bélsárban is. A gombák elhalt állati és növényi szerves anyagokon élnek és azokból táplálkoznak. A gombák között vannak teljesen ártalmatlanok is és előfordulnak olyan gombák is, amelyek kutyákon okoznak helyi vagy szisztémás gombás megbetegedést.
Általánosságban elmondható, hogy a gombás megbetegedések indikátor betegségek, azaz jelző betegségek; figyelmeztetnek arra, hogy a kutyánk belső egyensúlya felborult. Ezek közül kiemeljük az hiányos (esszenciális zsírsavak, telítetlen olajok, egyes vitaminok és nyomelemek), nem teljes értékű takarmányozási gyakorlatot, ami a bőr meggyengüléséhez vezet és hozzájárul ahhoz, hogy a bőrön lévő gombák megtelepedjenek és klinikai tüneteket okozzanak. A gombák elszaporodásnak kedvez még az immunrendszer csökkent működése is, valamint a rossz higiéniai környezet.
A gombás betegségeket leggyakrabban a következő kórokozók képesek előidézni: Blastomyces dermatitidis, Histoplasma capsulatum, Coccidioides immitis és posadasii, Cryptococcus neoformans, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Trichophyton mentagrophytes, Sporothrix schencki,Aspergillus fumigatus. Pythium insidiosum és egyes Mucor fajok.
A gombás betegségekre jellemző, hogy antibiotikumokra nem gyógyulnak, ha némi javulást tapasztalunk, az annak tudható be, hogy a gombás fertőzés mellett jelen lévő baktériumos társfertőzést enyhítettük, ezért a klinikai összbenyomás javulását figyelhetjük meg. A gombás bőrgyulladásoknál szőrhullás, korpásodás, viszketés figyelhető meg, később kifekélyesedő sebek formájában nyilvánul meg a fertőzés. Szisztémás gombás fertőzések esetében tüdőgyulladás és bélgyulladás alakul ki.
A gombás betegségeket helyi és szisztémás gombaellenes készítményekkel tudjuk gyógykezelni, amit bízzunk a kezelő állatorvosunkra.