Kutyák Lyme-kórja
Lyme kór – Borrelia burgdorferi
Kórokozó: a Lyme-kórt aBorrelia burgdorferi (Észak- Amerika, Európa), a B. afzelii (Európa, Ázsia) és a B. garinii (Európa, Ázsia) okozhatja. Azt is tudni kell róluk, hogy valamennyi tagjuk veszélyes emberre is.
Előfordulás: világszerte találkozhatunk vele, ott ahol a közvetítő vektoraik, a kullancsok jelen vannak. Az Egyesült Államokban azIxodes pacificus és az I.scapularis, Európában és Ázsiában pedig az Ixodes ricinus és az I. persulcatus kullancsoknak van oroszlánrészük a betegség terjesztésében. A kórokozók rezervoárjaként a rágcsálókat, vadon élő állatokat (egyes szarvas fajták) tartják számon.
Fertőződés: a kórokozó bejutása a szervezetbe a kullancsok vérszívása során történik. A kullancsok különböző fejlődési stádiumú alakjai, mint a lárvák, nimfák és kifejlett egyedek, egyaránt képesek a kórokozók terjesztésére. A kullancsok vérszívása során bejutott kórokozók a támadás helyén szaporodásnak indulnak, majd a test különböző részeibe eljutva az adott szerv rendellenes működését, megbetegedését okozzák.
Klinikai tünetek: a kullancs befúródása körül kialakuló fájdalmas és meleg bőrpír a kezdeti tünetek egyike. Ezek mellett később megfigyelhető láz, étvágytalanság bágyadtság. A fertőzés helye körüli nyirokcsomók duzzanata mellett fájdalmas ízületek, sántaság is vezető tünet a borelliózis esetén. Ismert továbbá a szívizom betegségben, veseelégtelenségben (főként berni pásztor és labrador fajtákban) és agyvelőgyulladásban is megnyilvánuló formája.
Megelőzés és gyógykezelés: mint minden betegség esetén, itt is a megelőzésen van a hangsúly, azaz a kullancsokkal történő találkozást kell elkerülni. Ennek egyik legfontosabb módja az erre kialakított speciális nyakörvek, valamint a spot-onok használata. Így megakadályozzuk a kórokozó bejutását a szervezetbe, ugyanis a kullancsok fertőzik meg az állatot és az embert – a betegség nyállal, vizelettel nem terjed. Amennyiben már klinikai tünetekben is megnyilvánuló betegség alakult ki, akkor azonnali állatorvosi kezelés szükséges. A kórokozók eliminálása nem egyszer több hétig tart (3-4 hét), ugyanis a kórokozók elpusztításához szükséges antibiotikumoknak elegendő koncentrációban kell jelen lenni az ízületekben ahhoz, hogy hatékonyan elpusztítsák az ott megbújó Borrelia baktériumokat.